چایلد تم (child theme) چیست

به عنوان یک طراح وب سایت، گاهی نیاز دارید قالب وب سایت خود را سفارشی کنید و ویژگی هایی را به سایت خود بیافزایید، روش های مختلفی برای سفارشی سازی وب سایت وجود دارد.

یکی از این روش ها و گاهی بهترین روش برای این کار استفاده از قالب فرزند، است. تم فرزند، این امکان را برای شما فراهم می کند که بدون دردسر و به سادگی تغییرات دلخواه را به وب سایت خود اعمال کنید.

در این مقاله سعی داریم، برای شما شرح دهد که تم فرزند یا child theme چیست؟ استفاده از آن چه زمانی کاربرد دارد؟ چرا child theme ایجاد می شود؟ و در ادامه به بررسی مزیت ها و مضرات استفاده از child theme می پردازیم.

چایلد تم در وردپرس

همچنین مشاهده نمایید دوره “فلت سام”

چایلد تم در وردپرس اصطلاحا قالبی است که قابلیت های خود را از قالبی دیگر به نام تم والد به ارث می برد. اما این قالب چه کاربردی دارد؟این قالب به شما این امکان را می دهد تا بتوانید هر تغییری را به دلخواه خود در قالب، برای نمایش در وب سایت وردپرسی تان اعمال کنید و از سوی دیگر بتوانید بدون از دست دادن تغییرات اعمال شده روی قالب، آن را بروزرسانی کنید.

در گذشته، بروزرسانی قالب وردپرس بدون از دست دادن تغییرات اعمال شده و سفارشی سازی شده، کار آسانی نبود. چرا که با هر بروزرسانی کلیه تغییراتی که در تم ایجاد شده بود از بین می رفت و در صورت عدم بروزرسانی قالب، حفره ی امنیتی در سایت ایجاد می شد و احتمال هک شدن وب سایت وجود داشت.

تیم پشتیبانی وردپرس برای حل این مشکل، تصمیم گرفتند مفهومی را به نام child theme و تم والد، معرفی کنند. تم فرزند، همه ی ویژگی ها و قابلیت های تم والد را به ارث می برد و علاوه بر آن شما قادر خواهید بود بدون اینکه در تم والد تغییری ایجاد کنید، در وب سایت و قالب خود تغییرات سفارشی به وجود آورید و استایل آن را مطابق با میل خود تغییر دهید. و تموالد وب سایت خود را به سادگی بروزرسانی کرد.

چه زمانی به Child Theme نیاز دارید

اینکه از چایلد تم استفاده کنید یا خیر کاما بستگی به نیاز شما برای سفارشی سازی تم وب سایتتان دارد. برای طراحی سایت هایی بسیار پیچیده قطعا شما نیاز به یک تم فرزند دارید چرا که ناچارید، ویژگی های زیادی را به تم اضافه کنید و کد های زیادی را به آن تزریق کنید که در این صورت استفاده از تم فرزند، عقلانی است. بر عکس این قضیه هم صدق می کند یعنی وقتی که شما سایتی ساده دارید و شاید به بسیاری از قابلیت های در دسترس تم والد نیاز نداشته باشید که در این صورت نیز می توان تم فرزند وب سایت را سفارشی سازی کرد. آنچه بدیهی است، این است که توسعه دهندگان وردپرس برای طراحی سایت ها از تم فرزند برای سرعت بخشیدن به کار خود بهره می برند. خاطر نشان می کنیم که تم والد باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

ما توصیه می کنیم که اگر در وب سایت خود از افزونه ها برای افزودن ویژگی و قابلیت های مختلف به وب سایت خود استفاده می کنید، نیازی به استفاده از تم فرزند ندارید، اما چنانچه از کد ها در فایل functions.php  برای افزودن ویژگی به وب سایت خود استفاده می کنید و یا تغییرات ظاهری زیادی را به تم خود اعمال می کنید، بهتر است از تم فرزند در طراحی خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 4 =